Práce z domova a flexibilní pracovní doba. Ano či ne?

Práce z domova a flexibilní pracovní doba. Ano či ne?

Možnost práce z domova a flexibilní pracovní doba se stávají samozřejmostí v mnoha povoláních. Jaké výhody a nevýhody s sebou přinášejí? Je to vhodný model pro začínající podnikatele?

Zatímco možnost pracovat z domova je mezi zaměstnanci hodně populární, je na zváženou, zda je tento model vhodný i pro začínající podnikatele.

 

Firmy se snaží jít s dobou a poskytnout svým zaměstnancům co nejvíce atraktivních benefitů, proto se často ve smlouvě objeví možnost pracovat z domova. Zaměstnanci v home office spatřují jednoznačné výhody. Mohou si přispat nebo prodloužit víkend. Přehnali to minulý večer v baru? Při čerpání home office nemusí vysvětlovat své sluneční brýle. Nemusí mít k saku kravatu nebo úzkou sukni. Ostatně nemusí na sobě mít ani kalhoty. Mohou pracovat z postele, terasy nebo klidně i z vany.

Jaká je ale druhá strana mince? Pokud jste podnikatel, který dosud nemá vlastní kancelář všechny výhody home office se mohou lehce obrátit proti vám. Pro někoho to chce hodně sebekázně, aby se donutil k práci v domácím prostředí. Riziko, že vás něco rozptýlí, je víc než vysoké. Může to být sousedka, která naproti věší prádlo, tikající hodiny, váš nevybouřený pes nebo naopak tíživé ticho.

Navíc, jak ukázala studie univerzity v britském Bedforshiru, práce z domova a flexibilní pracovní doba může mít neblahý vliv na kvalitu života. Lidé, kteří pracují z domova, mají roztahanou pracovní dobu do celého dne a mnohokrát nikdy nevypnou. To pro ně může mít závažné zdravotní důsledky. Flexibilní pracovní doba nepřispívá ani ke snížení stresu, protože při ní člověk nikdy nepřestává kontrolovat své pracovní e-maily. Práce mimo kancelář pracující sociálně izoluje. V člověku se pak dlouhodobě drží nebezpečné stresové hormony na vysoké úrovni. Další studie ukázaly i to, že se člověk při flexibilním stylu práce snaží rychleji odpočívat. Soukromý čas na koníčky nebo vaření zdravého jídla zmizí, protože ho vytlačí všudypřítomná práce.

Než se pustíte do práce z domova, dobře si promyslete, jestli máte dostatek pevné vůle, abyste se donutili efektivně pracovat v nejlépe předem stanoveném rytmu, který myslí i na fázi odpočinku. Řešením by pro vás mohla být coworkingová centra, která pro vás vytvoří dojem pracoviště a vytyčí vám pevnou hranici mezi pracovním a osobním časem.

Regály

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Chladicí vitríny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Pokladní boxy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Mrazící truhly

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Kdo používá naše výrobky?

Našim produktům věří největší evropské obchodní domy, můžete i Vy.

Chcete svou volbu raději probrat s odborníky? Ozvěte se nám!

Olga Brodská
jednatel společnosti

+420 723 402 543
Napište nám