Vliv pracovního prostředí na efektivitu zaměstnanců

Vliv pracovního prostředí na efektivitu zaměstnanců

Jak důležité je pro zaměstnaneckou efektivitu pracovní prostředí? Pro některé je kancelář oázou klidu a cítí se v ní naprosto uvolněně, doslova “doma”. Pro jiné se jedná a nepřátelské území, které akorát vyvolává stres. Jak můžeme upravit pracovní prostor a pracovní podmínky, abychom zvýšili motivaci a výkonnost zaměstnanců?

Tyto otázky si klade nejeden majitel firmy, personální pracovník či psycholog. Prostředí v práci má nesporný vliv na celkové vnímání pracovního procesu, naši náladu a tím pádem i výkonnost.

Co potřebujeme vědět o psychologii pracovního prostředí?

Dnes je již většina projektantů obeznámena s důležitostí prostorového a funkčního řešení pracoviště. Pracovní místa by měla individuálně odpovídat požadavkům pracovníků. Tedy jejich výšce v sedě a ve stoje, délce rukou a nohou. Vohdné je používat výškově nastavitelné stoly, aby se daly upravit podle požadavků konkrétního pracovníka. Jiný stůl bude vyhovovat menší slečně a jiný dvoumetrovému muži. Svůj vlastní stůl by měl mít každý zaměstnanec a měl by mít možnost si ho zorganizovat tak, aby vyhovoval jeho pracovnímu stylu co se pořádku a organizovanosti týče.

Diskutabilní je vhodnost tzv. open-space kanceláří. Jedná se o společný prostor pro všechny zaměstnance, který je oddělený pouze stoly nebo přepážkami. Průzkumy ukázaly, že tento typ kanceláří zvyšuje efektivitu pracovníků, protože mají pocit většího dozoru. Na druhou stranu tento typ uspořádání vyvolává větší míru stresu, zaměstnanci mají pocit nedostatku soukromí a jsou náchylnější k úzkostným stavům a syndromu vyhoření. 

Další důležitou podmínkou v jakékoli kanceláři je světlo. Ideální je samozřejmě denní světlo, ale i umělé světlo je lepší nahrážka než práce v tmavých prostorech.

Intenzivnější světlo vede k zlepšení nálady, celkovému nabuzení organizmu a většímu pracovnímu nasazení. Zvýšená intenzita osvětlení v kanceláři je vhodná zejména v ranních hodinách v tmavých zimních a podzimních měsících.

Podobně jako světlo má na efektivitu velký vliv barva místnosti. Studené barvy jako je modrá a zelená vyvolávají pocit chladu, teplé barvy (oranžová, žlutá) vyvolávají pocit tepla. Červená barva zvyšuje agresivitu a krátkodobě také efektivitu, pro pracovní prostředí se však příliš nehodí, protože způsobuje neklid a podráždění. Netradiční a výrazné barvy jsou vhodné pouze do prostorů, v kterých zaměstnanci netráví velké množství času. V pracovních prostorech je doporučováno používat tlumené barvy. Výrazné barvy přispívají k únavě.

Pracovní výkonnost ovlivňují také zvuky na pracovišti. Zatímco někteří lidé tvrdí, že hudba zvyšuje jejich efektivitu, průzkumy ukazují spíš opak. Práce s hudební kulisou jako je poslech rádia nebo dlouhodobý poslech hudby snižuje soustředěnost a efektivitu práce. Nehledě na to, že hudba v otevřené kanceláři nemusí vyhovovat všem pracovníkům, ale v zájmů kolegiální loajality se nechtějí proti něčemu takovému ohradit.

Zaměstnavatelé by měli při zařizování kanceláře vždy myslet na tyto psychologické faktory a jejich působení na zaměstnance. Ušetří si tím mnoho sil a nepříjemností.

 

Regály

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Chladicí vitríny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Pokladní boxy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Mrazící truhly

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Kdo používá naše výrobky?

Našim produktům věří největší evropské obchodní domy, můžete i Vy.

Chcete svou volbu raději probrat s odborníky? Ozvěte se nám!

Olga Brodská
jednatel společnosti

+420 723 402 543
Napište nám