Chladící agregáty

Chladící agregáty

Jak fungují chladící agregáty? Prozradíme Vám i to, jaké typy agregátů trh nabízí.

Chladící  zařízení pracuje na stejném principu jako klimatizace nebo klasická lednička. Přesouvá a vyměňuje teplotu, tedy energii. Chladicí agregáty z uzavřeného prostoru odčerpává teplo a vypouští ho do okolního prostředí.

Existují dva druhy chladicích vitrín. První typ má agregát již zabudovaný. Stačí pak chladicí vitrínu jen zapojit do zdroje napájení a můžete chladit. Pro větší provozy jsou vhodnější chladicí vitríny a boxy bez agregátu, kde je chlazení zabezpečeno centrálním systémem chlazení.

Chladící vitríny bez agregátu se používají hlavně k prezentaci potravin, které je nutné uchovávat při nižší teplotě, většinou okolo 4-6°C. Nízká teplota pomáhá uchovávat potraviny čerstvé a zpomaluje nebo zabraňuje růstu většiny mikroorganismů. Chladící vitríny mohou být i otevřené, aby si zákazníci mohli sami obsluhovat výběr zboží. Připojený agregát musí mít dostatečný výkon, aby dokázal udržet konstantní teplotu v prostoru vitríny.

Kompresorový chladící agregát

Nejčastějším typem chladících agregátů jsou kompresorová chlazení. Kompresorový chladící agregát využívá toho, že k vypaření kapaliny je nutné jí dodat určité teplo. Takové, aby se začala vypařovat. Kapalina, která se používá v chladicích zařízeních tzv. chladivo, přitom toto teplo odebírá svému okolí - prostoru, který má být ochlazen. Teplo se přenáší chladicí kapalinou s nízkým bodem varu - většinou okolo 20°C při atmosférickém tlaku. 

Proces vtlačení chladiva v plynném stavu do výměníku vykonává kompresor. Ten je u klasické chladničky tvořen dlouhou tlustostěnnou kovovou trubicí. Ve výměníku se plyn ochladí a změní na kapalinu. Při kondenzaci páry na kapalinu musí pára odevzdat teplo - tedy část své vnitřní energie okolí. Následné odpařování kapaliny bere teplotu okolí a tím chladí prostor chladicí vitríny nebo mrazícího boxu

Chladící agregáty se prodávají v sestavě obsahující i výparník. Ten je nutný ke sběru kondenzované vlhkosti vzduchu, která při chlazení vzniká. Samotné kompresory obsahují chladicí kapalinu a rychlospojkami jsou propojeny s výparníkem. Kompresory, které jsou hermeticky uzavřené, bývají odolné i vůči otřesům a náklonům. Ty se pak používají například v  karavanech nebo na jachtách. Samotné kompresorové sestavy se prodávají i bez výparníku. Ten si můžete objednat zvlášť. 

Regály

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Chladicí vitríny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Pokladní boxy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Mrazící truhly

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Kdo používá naše výrobky?

Našim produktům věří největší evropské obchodní domy, můžete i Vy.

Chcete svou volbu raději probrat s odborníky? Ozvěte se nám!

Olga Brodská
jednatel společnosti

+420 723 402 543
Napište nám