
Chystáte začít s podnikáním a chcete si otevřít prodejnu potravin? Podnikání s prodejem potravin není jen o vhodném vybavení prodejny, ale také je potřeba znát jakými zákony a nařízeními se řídit, abyste se vyhnuli zbytečným pokutám. V našem článku se dozvíte základní informace o tom, co je třeba znát dopředu.
Povinnosti prodejce potravin
Prodej potravin, stejně jako další nakládání s potravinami v ziskovém i neziskovém sektoru, je považován za potravinářský podnik a musí se řídit příslušnými pravidly. Tyto normy jsou závazné, ať už se jedná o soukromý nebo veřejný sektor, který vykonává činnost související s jakoukoli fází výroby, zpracování a distribuce potravin.
Hlavní předpokladem pro prodejce potravin je v první řadě oprávnění k podnikání. Následně je třeba zajistit ohlašovací povinnost dle § 3 zákona č. 110/1997 Sb., Oznámení provozovatele potravinářského podniku o zahájení/ukončení výkonu předmětu činnosti. Tento registrační formulář se zasílá na nejbližší územní inspektorát Státní zemědělské a potravinářské inspekce v místě podnikání.
Státní kontrola potravin
Potraviny živočišného původu spadají pod kontrolu Státní veterinární správa České republiky, dohled nad ostatními potravinami zajišťuje Státní zemědělské a potravinářská inspekce.
České zákony upravující prodej potravin
České předpisy, které zahrnují zákony týkající se prodeje potravin, najdete v platné Sbírce zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Jde například o Zákon č. 146/2002 Sb., o Státní zemědělské a potravinářské inspekci a o změně některých souvisejících zákonů, dále Zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích nebo Vyhláška č. 113/2005 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků.
Nařízení Evropské parlamentu a Rady
Evropský parlament a Rada upravují jakoukoli práci s potravinami řadou nařízení od obecného potravinového práva, přes opatření kvůli hygieně a skladování potravin v chladicích vitrínách nebo regálech, až po úpravu mikrobiologických kriterií potravin a stanovení maximálních limitů kontaminace potravin.
V posledních letech přibyla ještě nařízení Evropského parlamentu a Rady, která se týkají potravinářských přídavných látek a především nutnosti poskytovat informace o potravinách spotřebiteli.
Zákony a nařízení kolem potravin se mění každou chvíli, takže Vám doporučujeme jejich sledování například na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce.