Vybavení prodejny a in-store marketing

Vybavení prodejny a in-store marketing

Víte, co je in-store marketing? Jak pomocí něj můžete ovlivnit zákazníka? Zjistěte si vše potřebné, aby i Vaše vybavení prodejny prodávalo samo.

Každý se s tím setkal, možná, že někteří z nás si myslí, že se jich to netýká jako kupujících, že jsou vůči tomu imunní, ale marketingové aktivity na území prodejny jsou stálicí obchodního nebe. Ať už se vydáte nakoupit do kamenného obchodu nebo ke svému nákupu využíváte velkoobchod či supermarket a jejich vybavení prodejny na nákupní ploše je zdánlivě jiné, nenechte se mýlit. Všude se totiž s in-store marketingem setkáváme.

Proč in-store marketing?

Je to marketing, který prodává na půdě obchodu, proto in-store. Můžeme do něj mimo klasického vybavení obchodu a jeho vizuálu (regály, chladicí boxy, označení kategorií apod.) zařadit i reklamní samolepky na podlaze, reklamní ostrovy v nákupních uličkách, upoutávky na regálech, propagační papírové či drátěné stojany aj. Setkáváme se s ním už na gondolách (čela dlouhých regálů, které rozdělují jednotlivé uličky v supermarketech) nebo pak samovolně stojící boxy s akčním zbožím, či nápovědy a obrazovky o tom, jak vybrané zboží používat, případně další marketingové aktivity na ploše obchodu.

Jedním z úkolů in-store marketingu je stimulovat zákazníka k tzv. impulsivnímu nákupu, tedy v něm vyvolat okamžitou potřebu koupě – neplánovaný nákup na základě momentálního rozhodnutí. Více než 74% lidí nakupuje až na půdě obchodu – tedy dělá impulzivní nákup. Zákazník naproti rozhodování o nákupu už zboží nějak speciálně nevyhledává – jen 6% zákazníků je ochotno zboží skutečně hledat místo toho, aby nakoupilo výrobek podobné kvality a obsahu, který je ale na první pohled vidět a snadno k nalezení.

Vybavení prodejny a rozmístění zboží

Aby se výrobek dobře prodával, je třeba mít k tomu vhodné vybavení. V tomto směru je několik stálic na nákupní ploše, ať jsou to chladicí vitríny či mrazicí boxy – jak policové, tak pultové, kde si zákazník může sám vybrat.
Nemyslete si, že rozmístění zboží je nějakým způsobem náhodné nebo snad intuitivní. V některých velkoobchodech se můžete při obcházení regálů setkat s tím, že je pití je na opačném konci než potraviny a musíte tak nákupní vozík táhnout přes celou nákupní plochu, čímž samozřejmě záměrně projdete celým obchodem. Stejně tak umístění zboží v čelech regálů, které míjíte, není náhodné – jedná se často o akční či zlevněné položky nebo je toto umístění dokonce i zpoplatněno.
Když už pak míjíte regály, zboží je vystaveno tak, aby bylo vidět ze 360 stupňů a ideálně po směru chůze označen nějakým POP neboli vyskakujícícm prostředkem, který by měl směřovat nejlépe vertikálně a být ve výši očí. Produkty zde umístěné jsou pro zákazníka nejatraktivnější a nejpohodlnějí dostupné. Proto, když je produkt umístěn v regálu příliš nízko i jeho prodejnost klesá.

In-store marketing je stejně důležitý jako vybavení prodejny, protože zvyšuje možnost nákupu na ploše obchodu a může ovlivnit chování zákazníka, který do obchodu přichází, třeba i jen pro dvě věci. Podle posledních výzkumů, které marketingové agentury pravidelně provádějí se dá usuzovat, že poztřeba marketinu na nákupní ploše se bude zvyšovat a ovlivňovat zákazníka. Nesmíme však zapomenout, že mimo atraktivního vybavení prodejny a reklamy, je zde důležitá i hudba, která navozuje příjemný pocit při nákupu a stimuluje zákazníka, aby se při nákupním procesu cítil dobře, bezpečně a pokud možno bez stresu. 

Regály

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Chladicí vitríny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Pokladní boxy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Mrazící truhly

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Kdo používá naše výrobky?

Našim produktům věří největší evropské obchodní domy, můžete i Vy.

Chcete svou volbu raději probrat s odborníky? Ozvěte se nám!

Olga Brodská
jednatel společnosti

+420 723 402 543
Napište nám