Domácí chladící vitríny a vinotéky

Výhody domácí chladicí vitríny a vinotéky

Patříte mezi milovníky lahodného vína? Jestliže ano, určitě byste měli zvážit výhody domácí chladicí vitríny či vinotéky, ať už z praktického hlediska, tak s ohledem na víno, které byste chtěli třeba archivovat.

Ne každý má bohužel známého někde na jižní Moravě se sklípkem nebo možnost pronajmout si ve vinném sklepě kóji. Tato možnost už dneska sice není nedosažitelná, ale spíše nepraktická, protože málokdo bude jezdit pro víno desítky kilometrů, když na něj dostane zrovna chuť. Domácí chladicí vitrína - vinotéka je tedy ideálním řešením, které může být i pohledným doplňkem interiéru.

Jak vybrat tu správnou vinotéku?

Vinotéka slouží především k dlouhodobému uchovávání vína, aby neztratilo na svých kvalitách. Teplota uvnitř je stabilní a lze ji lehce korigovat podle potřeby. Uvnitř se udržuje mimo stálé teploty i příšeří. Proto je většina vinoték slabě osvětlena, jelikož příliš světla, ať už ze slunečních paprsků či umělého osvětlení, vínu nesvědčí.

Domácí vinotéka se zapojí klasicky do zásuvky na 220W a k jejímu umístění není žádné omezení. Může být stejně tak na kuchyňské lince, přímo v obývacím pokoji jako dekorace nebo ve sklepě. Nejmenší domácí vinotéka se vyrábí na 6 lahví a největší může být až na 168 kusů.

Správná teplota skladování vína:

• červené víno 15-18 °C

• růžové, bílé víno 7- 12 °C

• šumivé víno 5 -7 °C 

Nejkvalitnější vinotéky, sloužící k dlouhodobé archivaci vína, mají pak uhlíkový filtr pro odstranění pachů, které by mohly proniknout do láhve korkem. Také jsou vybaveny řízením vlhkosti, aby korek nevysychal z vnější strany. Poměr cena/výkon je nejlepší u kompresorových chladicích vitrín – vinoték, oproti termoelektrickým, které mají často dvounásobnou spotřebu.

Proč nechladit víno v lednici?

Většina z nás, pokud si chce dát vychladit víno, jej umístí před podáváním do lednice, aby se vychladilo - především víno bílé. Dejte si na to však pozor. K chlazení bílého vína postačí i pouhých 45 minut, případně nádoba se studenou vodou či chladící obal. Chlazení v lednici je vinaři považováno za dehonestující pro víno, protože sdílí lednici s ostatními potravinami. Zároveň ne každé víno může být chlazeno tak dlouho a na tak nízkou teplotu. Dlouhodobým ponecháním vína takto v lednici spolehlivě zničíte jemnější chutě a víno tak zdaleka nemusí chutnat tak, jak očekáváte.

Chlazení vína

Nejdéle v lednici bez úhony vydrží šumivá, aromatická, sladká a suchá bílá vína až 1,5 hodiny. Následuje je Chardonnay, kterému postačí 45 minut ke kvalitnímu zchlazení. Červená těžká vína by se měla podávat při pokojové teplotě, takže je před konzumací stačí ponechat přirozeně zteplat na kuchyňské lince. 

Nevýhodou klasické lednice je i kolísání teplot, které vzniká jejím častým otevíráním a pokud máte víno třeba ve dveřích, je přímo vystaveno teplotním šokům. Tyto šoky mohou mít nepříznivý vliv na chuť vína. Jestli tedy chcete mít doma vždy po ruce více lahví vína, která neztratí na kvalitě, pořiďte si domácí vinotéku. 

 

Regály

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Chladicí vitríny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Pokladní boxy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Mrazící truhly

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur anatur aut odit aut fugit..

Zobrazit

Kdo používá naše výrobky?

Našim produktům věří největší evropské obchodní domy, můžete i Vy.

Chcete svou volbu raději probrat s odborníky? Ozvěte se nám!

Olga Brodská
jednatel společnosti

+420 723 402 543
Napište nám